Przed nami najważniejsze wydarzenia w Roku Liturgicznym – Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi ogłoszeniami parafialnymi na ten czas:
WIELKI CZWARTEK (09.04)
- Zapraszamy na Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
- Zgodnie z dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
– Msze św. sprawujemy bez udziału wiernych, w intencjach ofiarowanych na ten dzień.
– W liturgii pomija się procesję do Ciemnicy;
– Nie ma także adoracji Najświętszego Sakramentu;
– Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania. - W tym dniu Msza św. Krzyżma w gliwickiej katedrze będzie sprawowana bez udziału wiernych.
- W czwartek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).
- W naszym Parafialnym Caritasie (w godzinach jego urzędowania) można nabyć świece Caritasu na wielkanocny stół [można je nabyć zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa].
WIELKI PIĄTEK
- Zapraszamy do wspólnej modlitwy w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 9.00 transmitowanej na kanale Youtube i na naszej stronie Facebooku.
W czasie nabożeństwa będziemy Bożemu Miłosierdziu polecać wszystkich zmarłych w czasie epidemii oraz zmarłych z naszych rodzin. Wypominki i zalecki można:
– składać do skarbony przy ambonie (w czasie kiedy nasza świątynia jest otwarta: od 7.30 do 9.00),
– napisać treść wypominki na adres mailowy lub wiadomość na Facebooku (do czwartku włącznie). - Zapraszamy na Liturgię Męki Pańskiej o godz. 17.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
- Zgodnie z dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
– Liturgię sprawujemy bez udziału wiernych;
– Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Nadzwyczajna Forma Pojednania.
– W liturgii opuszcza się procesję do Bożego Grobu;
– Nie ma także adoracji przy Bożym Grobie oraz adoracji Krzyża. - W piątek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).
Zachęcamy aby w domach w tym dniu przeprowadzić adorację Krzyża, nie przez ucałowanie ale np. uklęknięcie całej rodziny przed krzyżem i wspólne, trzykrotne odmówienie następującej modlitwy: Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Ciebie. Żeś przez Krzyż i Mękę swoja odkupił świat.
WIELKA SOBOTA
- Zapraszamy na Wigilię Paschalną o godz. 18.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
- Zgodnie z dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
– Wigilię Paschalną sprawujemy bez udziału wiernych, w intencjach ofiarowanych na ten dzień,
– W Liturgii Światła opuszcza się błogosławieństwo ognia przed kościołem, a w Liturgia Chrzcielna ogranicza się wyłącznie do odnowienia Przymierza Chrztu Świętego,
– Nie ma adoracji przy Bożym Grobie oraz adoracji Krzyża,
– Nie będzie także tradycyjnego poświęcenia pokarmów [patrz w Niedzielę Zmartwychwstania: Obrzęd Błogosławieństwa posiłków]
– Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania - W sobotę, nasza świątynia będzie zamknięta.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
- Msza św. z Uroczystości Zmartwychwstania o godz. 9.00 – transmitowana z naszego kościoła na naszym kanale na Youtube i naszej stronie na Facebooku.
- Zgodnie z dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
– Msze św. sprawujemy bez udziału wiernych; w intencjach ofiarowanych na ten dzień,
– Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania. - W niedzielę i w poniedziałek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).
- Przy wejściu do naszego kościoła (stolik z książeczkami), można nabyć Gościa Niedzielnego (nowy, dwutygodniowy świąteczny numer), Małego Gościa Niedzielnego (numer kwietniowy) i miesięcznik Różaniec (numer kwietniowy). Zachęcamy tych którzy nawiedzą naszą świątynię w tym dniu aby zabrać prasę katolicką tym, którzy nie mogą wyjść z domu.
- Śniadanie wielkanocne – zachęcamy to kultywowania tej tradycji w domach, wśród najbliższych. W związku z tym, że w tym roku nie było możliwości poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę prosimy aby uczynić to samemu w domu przed uroczystym, świątecznym posiłkiem:
Można posłużyć się następującym wzorem:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Mt 6, 31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:
„Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć
i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje
i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.