Przed nami najważniejsze wydarzenia w Roku Liturgicznym – Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi ogłoszeniami parafialnymi na ten czas:

WIELKI CZWARTEK (09.04)

 1. Zapraszamy na Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
 2. Zgodnie z  dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
  Msze św. sprawujemy bez udziału wiernych, w intencjach ofiarowanych na ten dzień.
  W liturgii pomija się procesję do Ciemnicy;
  – Nie ma także adoracji Najświętszego Sakramentu;
  – Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania.
 3. W tym dniu Msza św. Krzyżma w gliwickiej katedrze będzie sprawowana bez udziału wiernych.
 4. W czwartek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).
 5. W naszym Parafialnym Caritasie (w godzinach jego urzędowania) można nabyć świece Caritasu na wielkanocny stół [można je nabyć zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa].

WIELKI PIĄTEK

 1. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 9.00 transmitowanej na kanale Youtube i na naszej stronie Facebooku.
  W czasie nabożeństwa będziemy Bożemu Miłosierdziu polecać wszystkich zmarłych w czasie epidemii oraz zmarłych z naszych rodzin. Wypominki i zalecki można:
  składać do skarbony przy ambonie (w czasie kiedy nasza świątynia jest otwarta: od 7.30 do 9.00),
  napisać treść wypominki na adres mailowy lub wiadomość na Facebooku (do czwartku włącznie).
 2. Zapraszamy na Liturgię Męki Pańskiej o godz. 17.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
 3. Zgodnie z  dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
  Liturgię sprawujemy bez udziału wiernych;
  – Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Nadzwyczajna Forma Pojednania.
  W liturgii opuszcza się procesję do Bożego Grobu;
  – Nie ma także adoracji przy Bożym Grobie oraz adoracji Krzyża.
 4. W piątek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).

Zachęcamy aby w domach w tym dniu przeprowadzić adorację Krzyża, nie przez ucałowanie ale np. uklęknięcie całej rodziny przed krzyżem i wspólne, trzykrotne odmówienie następującej modlitwy: Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Ciebie. Żeś przez Krzyż i Mękę swoja odkupił świat.

WIELKA SOBOTA

 1. Zapraszamy na Wigilię Paschalną o godz. 18.00 – transmisje z naszego kościoła: kanał na Youtube i na naszej stronie Facebooku.
 2. Zgodnie z  dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
  Wigilię Paschalną sprawujemy bez udziału wiernych, w intencjach ofiarowanych na ten dzień,
  – W Liturgii Światła opuszcza się błogosławieństwo ognia przed kościołem, a w Liturgia Chrzcielna ogranicza się wyłącznie do odnowienia Przymierza Chrztu Świętego,
  – Nie ma adoracji przy Bożym Grobie oraz adoracji Krzyża,
  Nie będzie także tradycyjnego poświęcenia pokarmów [patrz w Niedzielę Zmartwychwstania: Obrzęd Błogosławieństwa posiłków]
  – Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania
 3. W sobotę, nasza świątynia będzie zamknięta.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

 1. Msza św. z Uroczystości Zmartwychwstania o godz. 9.00 – transmitowana z naszego kościoła na naszym kanale na Youtube i naszej stronie na Facebooku.
 2. Zgodnie z  dekretem Biskupa Gliwickiego z dnia 25.03.20:
  Msze św. sprawujemy bez udziału wiernych; w intencjach ofiarowanych na ten dzień,
  – Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat: Komunia Duchowa i Nadzwyczajna Forma Pojednania.
 3. W niedzielę i w poniedziałek, nasza świątynia otwarta jest: od 7.30 do 9.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasie trwania epidemii (maksymalnie we wnętrzu kościoła może przebywać 5 osób).
 4. Przy wejściu do naszego kościoła (stolik z książeczkami), można nabyć Gościa Niedzielnego (nowy, dwutygodniowy świąteczny numer), Małego Gościa Niedzielnego (numer kwietniowy) i miesięcznik Różaniec (numer kwietniowy). Zachęcamy tych którzy nawiedzą naszą świątynię w tym dniu aby zabrać prasę katolicką tym, którzy nie mogą wyjść z domu.
 5. Śniadanie wielkanocne – zachęcamy to kultywowania tej tradycji w domach, wśród najbliższych. W związku z tym, że w tym roku nie było możliwości poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę prosimy aby uczynić to samemu w domu przed uroczystym, świątecznym posiłkiem:

Można posłużyć się następującym wzorem:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Mt 6, 31 ab.32b-33: 
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:
„Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć
i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje
i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.