Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy
– niedziela (05.02): Msze św. o godz. 7.30, 9.30 i 11.30
Św. Agata uchodzi za patronkę ludzi poszukujących normalności wśród życiowych niepowodzeń. Patronuje także kobietom walczącym z nowotworem piersi oraz osobom chcącym zachować czystość.
Przy wyjściu z kościoła (w sobotę i w niedzielę) u Dzieci Maryi będzie można nabyć poświęcone chlebki św. Agaty, a dobrowolna ofiara, składana przy tej okazji będzie przeznaczona na dofinansowanie wyjazdów formacyjnych dla Dzieci Maryi.
We wspomnienie św. Agaty święci się w kościele sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności.
Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach.
Dlaczego poświęca się sól? Tłumaczy to piękna legenda związana ze św. Agatą. Przed przeszło trzystu laty w krakowskich składach niedaleko Bramy Grodzkiej wybuchł groźny pożar, miasto uratowała od zagłady pewna stara żebraczka, rzucając w płomienie sól św. Agaty, co sprawiło, że ogień zgasł. Chciała by rajcowie miejscy ufundowali kościół ku czci tej, której zawdzięczali ocalenia miasta. Rajcy zobowiązali się do wybudowania świątyni, jednak nie dotrzymali słowa.
W pożarze z 1655 – spłonęły doszczętnie przedmieścia wawelskiego grodu, podpalone przez szwedzkiego najeźdźcę – dopatrywano się kary za niedotrzymanie obietnicy. Kościoła pod wezwaniem św. Agaty nie ma w Krakowie do dzisiaj.
Chcesz bliżej poznać postać św. Agaty: kliknij